Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Zwiastowanie 2024 - Sercanie Płaszów
Wielki Piątek 2024 - Sercanie Płaszów 2024
Zwiastowanie 2024 - Sercanie Płaszów
Wielki Piątek 2024 - Sercanie Płaszów 2024
Wielki Czwartek 2024 - Sercanie Płaszów
Droga Krzyżowa ulicami Płaszowa - Sercanie Płaszów 2024
Niedziela Palmowa - Sercanie Płaszów 2024
Recto Tono - Droga Krzyżowa z pieśnią pasyjną 2024 - Sercanie Płaszów
Błogosławieństwo lektorów 2024 - Sercanie Płaszów
Rekolekcje wielkopostne - Sercanie Płaszów 2024
10 lat Matecznika - Sercanie Płaszów 2024
Wieczór kolęd z Recto Tono - Parafia Sercanów - Kraków Płaszów  2024
Zwiastowanie 2024
Fatima 2024
Pielgrzymka do Portugalii
Zwiastowanie 2024
Zwiastowanie 2024
Dzień Świętości Życia
Wielki czwartek 24
Wielki Czwartek 2024
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej
Droga Krzyżowa z pieśnią pasyjną
Droga Krzyżowa
z pieśnią pasyjną
w wykonaniu chóru Recto Tono
Błogosławieństwo lektorów 2024
Błogosławieństwo Lektorów
(Ministrantów Słowa Bożego)
Wieczór kolęd 2024
Wieczór kolęd
z chórem Recto Tono

Spotykając Słowo - VIII Niedziela Zwykła

8 niedziela zwykla 18Jezus opowiedział uczniom przypowieść:
«Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj? Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.

Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego.

Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta».

Łk 6, 39-45

Już Ojcowie Kościoła dostrzegali wartość poznania samego siebie w życiu duchowym. Św. Katarzyna ze Sieny uważała owo poznanie za pierwszy etap w rozpoczęciu duchowej drogi. Człowiek wyraża się po przez swoje czyny, gesty, słowa. Jednak nie zawsze oddają one rzeczywiście to kim naprawdę jest. W modlitwie każdy z nas uczy się siebie. Przede wszystkim w modlitwie ciszy, w której spotykamy się z naszym prawdziwym wnętrzem. Nie jest nam łatwo dostrzec i zaakceptować prawdę o nas samych. Jacques Philippe mówi, że to właśnie w modlitwie odsłania się to kim jesteśmy, dlatego jest nam tak trudno wytrwać przy Bogu po prostu, bez słów. To pierwszy etap, w którym odsłania się przed nami nasza prawda. To kim chcielibyśmy być zderza się z tym kim jesteśmy. Widzimy się słabi, niewytrwali, bezradni, niepobożni, widzimy, że między nami a Bogiem jest przepaść. Jeśli jednak wytrwamy w tym poznaniu, dojdziemy do jeszcze prawdziwszego obrazu nas samych, a mianowicie, że Bóg tę właśnie słabość nazywa swoim umiłowanym dzieckiem. Tylko człowiek, który naprawdę doświadczył własnej ułomności i ograniczoności, może z miłością spojrzeć na braci. Św. Tereska od Dzieciątka Jezus mówiła, że to co najbardziej podoba się Bogu w jej małej duszy, to, to że kocha ona swoją małość i nicość. Słabość pozwala nam dostrzec potrzebę Boga w naszym życiu. Wołamy do niego z wnętrza naszej słabości, a on przytula nas swoją wielkością (Wiktor Frankl). Doświadczenie własnej słabości pomaga z wyrozumiałością spojrzeć na błędy innych. Im bliżej Boga, tym więcej światła, tym bardziej człowiek uświadamia sobie swoją grzeszność. Wtedy o żadnym ze swych braci nie powie nic gorszego czego nie powiedziałby o sobie. „Belka w jego własnym oku” jest dla niego wystarczającym zgorszeniem. Bóg nie poprzestaje na ukazaniu człowiekowi prawdy o nim samym. Ukazuje mu również prawdę o Sobie jako Bogu. Bóg tę właśnie małość i nicość podnosi, miłuje, wzywa, wspomaga, przemienia. Owa słabość staje się miejscem spotkania Miłosiernego Boga z grzesznym człowiekiem. A dokonuje się ono w sercu człowieka. Tam gdzie odkrywa on, że jest kochany. To stamtąd wydobywa swój skarb a więc miłość do samego siebie do bliźniego i do świata. To właśnie ta miłość jest motywem jego działania i mówienia: „ z obfitości serca mówią usta”: chwali Boga za Jego Miłosierdzie. Kiedy człowiek ucieka od swojej własnej słabości zaczyna ze skarbca swego wnętrza wydobywać gorycz. Nie wierzy, że Bóg jest miłością. I jak bez miłosierdzia patrzy na siebie, tak też postrzega innych i zamiast usuwać własną belkę, próbuje wyciągać drzazgi, nie mając w sobie poznania Bożej miłości jego czyny są bezowocne. „Moc w słabości się doskonali”, dlatego też Ten, który nas umiłował chce od nas dobrych owoców i codziennie wspiera nas swoją łaską byśmy je przynosili.

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Imieniny ks. Proboszcza 2024

Imieniny ks.Proboszcza
14 kwietnia 2024

Zwiastowanie 2024

Zwiastowanie 2024
8 kwietnia 2024

Wielki Piątek 2024

Wielki Piątek 2024
29 marca 2024

Wielki Czwartek 2024

Wielki Czwartek 2024
28 marca 2024

Droga Krzyżowa ulicami Płaszowa 2024

Płaszowska Droga Krzyżowa 2024
24 marca 2024


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa