Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Niedziela Palmowa 2025 - Sercanie Płaszów
Niedziela Palmowa 2025 - Sercanie Płaszów
Całun Turyński - Sercanie Płaszów 2025
Recto Tono - Droga Krzyżowa 2025 - Sercanie Płaszów
Dzień Świętości Życia - Sercanie Płaszów 2025
Bal karnawałowy 2025 - Sercanie Płaszów
Margaretki - spotaknie z misjonarzami - Sercanie Płaszów 2025
Kolędowanie wspólnot parafialnych 2025 - Sercanie Płaszów
Koncer kolęd - Recto Tono - Sercanie Płaszów 2025
Jasełka 2025 - Sercanie Płaszów
Rekolekcje Oddanie 33 - Sercanie Płaszów 2024
Pasterka 2024 - Sercanie Płaszów
Uroczystość Chrystusa Króla - Sercanie Płaszów 2024
Błogosławieństwo kierowców - Sercanie Płaszów 2024
Powitanie noweg proboszcza - Sercanie Płaszów 2024
Koncert pieśni maryjnych 2024 - Sercanie Płaszów
Droga Krzyżowa 2025
Droga Krzyżowa
ulicami Płaszowa
Niedziela Palmow 25
Niedziela Palmowa
Męki Pańskiej
Całun Turyński 2025
Całun Turyński
...bliżej nas
Droga z pieśnią 25
Droga Krzyżowa
z pieśnią pasyjną - Recto Tono
Zwiastowanie 2025
Zwiastowanie 2025
Dzień Świętości Życia
Bal karnawałowy
Bal karnawałowy
Klub Płaszowianka
Spotkanie z misjonarzami
Apostolat Margaretka
Spotkanie z misjonarzami
Kolędowanie 2025
Kolędowanie 2025
Spotkanie grup parafialnych
Koncert kolęd 2025
Koncert kolęd
Niezrównany chór Recto Tono
Jasełka 2025
Jasełka 2025
Występ dzieci z kl. III F
Oddanie 33 2024
Oddanie 33
Zakończenie rekolekcji
Pastrka 2024
Bóg się rodzi...
Pasterka 2024
Chrystusa Króla 2024
Chrystusa Króla 2024
Przyjęcie nowych członków Liturgicznej Służby Ołtarza
i Scholi dziecięcej
Błogosławieństwo kierowców 2024
Błogosławieństwo kierowców
...i ich pojazdów
Powitenie proboszcza 2024
Powitanie nowego gospodarza
...i oficjalne objęcie urzędu
Koncert pieśni maryjnych
Koncert pieśni maryjnych
„Ave Maria...”

XXVI Światowe Dni Młodych w Madrycie

8  sierpnia wyruszyła z naszej parafii pielgrzymka do Włoch – Hiszpanii – Portugalii – Francji, której punktem kulminacyjnym był udział w Światowych Dniach Młodych w Madrycie, gdzie spotkaliśmy się z Papieżem Benedyktem XVI. Trzydziestodwuosobowa grupa z naszej parafii (wszystkich pielgrzymów było 75.)  wraz z ks. Piotrem Chmieleckim SCJ, ks. Radosławem Siwińskim oraz ks. Łukaszem Grzejdą SCJ po przejechaniu 8500 km. szczęśliwie powróciła 28 sierpnia w nocy na ul. Saską.

 

W drodze do Hiszpanii spędziliśmy jeden dzień w Wenecji, gdzie najważniejszym punktem zwiedzania  była bazylika św. Marka. Kolejnego dnia zawitaliśmy w odwiedzimy do św. Antoniego w Padwie.

 

Udział w 26. Światowych Dniach Młodzieży poprzedzony był tzw. „Dniami w diecezjach”, które spędziliśmy w hiszpańskim miasteczku Valdepeñas w diecezji Ciudad Real. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci wspaniałe powitanie przygotowane dla nas przez mieszkańców miasta oraz życzliwość goszczących nas rodzin. Pomimo doskwierającego upału i (dla większości z nas) bariery językowej poznaliśmy nieco lokalną kulturę, historię i zwyczaje mocno związane z kultem Matki Bożej. W wigilię Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wraz z tysiącami pielgrzymów z różnych części świata wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej w malowniczym Campo de Criptana.

W Madrycie, przed przyjazdem Ojca Świętego, uczestniczyliśmy w polskich katechezach – prowadzonych m.in. przez kard. Kazimierza Nycza oraz kard. Józefa Glempa. Tematyka katechez koncentrowała się wokół hasła „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” – w tym kontekście wspominano wielkich Polaków: bł. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Szczególny charakter miało nabożeństwo Drogi Krzyżowej, któremu w centrum Madrytu przewodniczył Benedykt XVI. Wspaniałe figury przedstawiające Mękę Pańską, stanowiące część dziedzictwa kulturowego Hiszpanii zostały sprowadzone z kościołów w różnych regionach kraju. Podczas nabożeństwa Ojciec Święty podkreślił, że kontemplacja tajemnic Drogi Krzyżowej jest chwilą głębokiej modlitwy, która pozwala zjednoczyć się z Chrystusem. Na podsumowanie rozważań papież zaapelował do młodych, aby nie przechodzili obojętnie wobec ludzkiego cierpienia.

W 40-stopniowym upale, na lotnisku Cuatro Vientos, z dwoma milionami młodych z całego świata, wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Posłania, którą koncelebrował Benedykt XVI wraz tysiącami kapłanów i biskupów (noc poprzedzającą Mszę Posłania również spędziliśmy na lotnisku i przetrwaliśmy, nie bez obawJ, wieczorną burzę). Papież w swojej niedzielnej homilii przypomniał, że wiara nie jest wynikiem wysiłku ludzkiego, lecz darem od Boga. Zachęcił do wiernego pójścia za Chrystusem i kierowania się Jego słowem, a także do zaufania Mu i złożenia życia w Jego ręce. Przypomniał także, że pójście za Jezusem oznacza kroczenie z Nim w komunii Kościoła, a nie pójście samemu. Podkreślił, jak duże znaczenie dla wzrostu przyjaźni z Chrystusem ma włączenie w życie parafii, uczestnictwo w Eucharystii, sakrament pojednania, modlitwa i rozważanie Słowa Bożego. Benedykt XVI zapewnił o swojej modlitwie za młodych ludzi i polecił ich Najświętszej Maryi Pannie. Nie zabrakło również modlitwy wiernych i słów Ojca Świętego w języku polskim.

 

Z Madrytu udaliśmy się do Fatimy. Odwiedziliśmy miejsce objawień Najświętszej Maryi Panny z 1917 – Cova da Iria, a także miejsca objawień Anioła z 1916. W tym świętym mieście przypomnieliśmy sobie treść i znaczenie orędzia skierowanego do małych pastuszków: Łucji, Franciszka i Hiacynty. W szczególny sposób uświadomiliśmy sobie wagę wezwania Maryi do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników. Wzięliśmy również udział w uroczystych wieczornych Nabożeństwach Fatimskich.

 

Kolejnym punktem naszej wyprawy było hiszpańskie Santiago de Compostela – znany od czasów średniowiecza cel pieszych pielgrzymek i miejsce kultu św. Jakuba apostoła.

 

Następnie pojechaliśmy do Lourdes, gdzie odwiedziliśmy Bazylikę Niepokalanego Poczęcia, Bazylikę Różańcową, Kościół św. Bernadetty i Grotę Massabielle – miejsce objawień Matki Bożej z 1858 roku. Uczestniczyliśmy w pięknej procesji ze świecami za figurą Niepokalanej śpiewając pieśń „Ave Maria”. Dużym przeżyciem była kąpiel w wodzie z cudownego źródła w grocie massabielskiej połączona z modlitwą do Matki Bożej i św. Bernadetty o duchowe i fizyczne uzdrowienie. W Lourdes mieliśmy także okazję świętować uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

 

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Bawarii, niedaleko Ingolstadt – w regionie, w którym swoją młodość spędził Joseph Ratzinger.

 

Podczas 3-tygodniowej pielgrzymki mieliśmy możliwość codziennego uczestniczenia w Eucharystii i przyjmowania Komunii Świętej. We wszystkich odwiedzonych zakątkach Europy Mszę Świętą sprawowali dla nas ks. Radek, ks. Piotr i ks. Łukasz. Dla wielu z nas spotkania te (i wysłuchane kazania) miały szczególne znaczenie – pozwalały lepiej przygotować się do wizyt w kolejnych miejscach naszej wędrówki, głębiej przeżywać ten wspaniały czas i łatwiej znosić trudy pielgrzymowania;)

 

Wróciliśmy może troszeczkę zmęczeni po przebyciu 8.5 tys. km (i spaniu w różnych warunkach:), ale wzmocnieni duchowo i pełni zapału, aby jeszcze mocniej zawierzać swoje życie Maryi i „przekazywać innym radość naszej wiary”, do czego zachęcał nas Ojciec Święty na Cuatro Vientos.

Katarzyna Zięba

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Droga Krzyżowa Płaszów 2025

Droga Krzyżowa Płaszów
13 kwietnia 2025

Niedziela polmowa 2025

Niedziela Palmowa
13 kwietnia 2025

Całun Turyński

Całun Turyński
12 kwietnia 2025

Droga Krzyżowa z pieśnią pasyjną

Droga Krzyżowa z pieśnią pasyjną
11 kwietnia 2025

Dzień Świętości Życia

Dzień Świętości Życia
25 marca 2025

Oddanie 33 ze Św. Józefem

Oddanie33 ze Św. Józefem
19 marca 2025

Oaza - bal karnawałowy 2025

Bal karnawałowy
1 marca 2025


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa