Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Pielgrzymka szlakiem Bieszczadzkich Sanktuariów

Wczesnym rankiem 23 maja bieżącego roku z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie Płaszowie na trzydniową pielgrzymkę nietypowym szlakiem Bieszczadzkich Sanktuariów wyruszyli parafianie wraz z organizatorem i przewodnikiem duchowym ks. Kazimierzem Wójtowiczem.

Miejscem docelowym pierwszego dnia była Kalwaria Pacławska z cudownym obrazem Matki Bożej Słuchającej. Jest to jedyny w swoim rodzaju obraz przedstawiający Madonnę z odkrytym uchem. Kult tego obrazu jest od wielu, wielu lat żywy i cieszący się niezwykłym szacunkiem mieszkańców Ukrainy i Polski.

Pierwszy dzień obfitował również w przeżycia religijne związane z miejscami słynącymi z łask i cudów. Na początku był Dębowiec polskie La Salette, z figurą Matki Bożej Płaczącej zwaną popularnie Maryją Pojednawczynią Grzeszników.

Następnym punktem pielgrzymki była Dukla. Szczególną uwagę wszystkich zwróciła barwna postać św. Jana z Dukli, który w pobliskich lasach wiódł pustelnicze życie. Pod koniec dnia odwiedziliśmy miejscowość uzdrowiskową Polańczyk i Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu.

Drugi dzień także obfitował w przeżycia duchowe. Po porannej mszy w Kalwarii Pacławskiej udaliśmy się do Przemyśla. W miejscowej archikatedrze modliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Bożej Jackowej, nazywanej Przemyską Panią.

Nieopodal Przemyśla, w Jarosławiu, odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej; łaskami słynącą pietę z XIV wieku, wykonaną z drzewa gruszy. Na uwagę zasługuje jej bogata historia, sięgająca 1381 roku, i wiele udokumentowanych cudów.

W ostatnim dniu pielgrzymki, niedzielę 25 maja, w drodze powrotnej do Krakowa, przybyliśmy do Strachocina, małej miejscowości niedaleko Sanoka. Miejsce to słynie z tego, że działy się w niej niezbadane zjawiska ponad naturalne związane z Andrzejem Bobolą, jezuitą-męczennikiem, patronem Polski.

Następne odwiedzane miejsca w drodze powrotnej to: Haczów, z cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej, oraz Miejsce Piastowe, z Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza. Miejscowy kapłan opowiadał wzruszające historie dotyczące życia bł. Bronisława Markiewicza, poświęcającego się opuszczonym dzieciom. W centralnym miejscu kaplicy jemu poświęconej widnieją chwytające za serce słowa wypowiedziane przez bł. Bronisława: "Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i je za darmo żywić i ubierać na duszy i na ciele"

Ostatnim punktem naszej pielgrzymki było Sanktuarium ECCE HOMO w Ciężkowicach, poświęcone Panu Jezusowi Miłosiernemu. Na krótko zatrzymaliśmy się też w Tuchowie przed obrazem Matki Bożej Tuchowskiej.

Wracaliśmy późnym wieczorem zmęczeni, ale pełni przeżyć religijnych, duchowych i estetycznych. Wdzięczni jesteśmy ks. Kazimierzowi Wójtowiczowi za wspaniałą organizację pielgrzymki i niezwykle bogaty program szlakiem mało uczęszczanym i dla wielu nieznanym.

Bóg zapłać, księże Kazimierzu.

Opracowały uczestniczki pielgrzymki: M. Karamańska & K. Klisiewicz
Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Wielki Czwartek 2025

Wielki Czwartek 2025
17 kwietnia 2025

Droga Krzyżowa Płaszów 2025

Droga Krzyżowa Płaszów
13 kwietnia 2025

Niedziela polmowa 2025

Niedziela Palmowa
13 kwietnia 2025

Całun Turyński

Całun Turyński
12 kwietnia 2025

Droga Krzyżowa z pieśnią pasyjną

Droga Krzyżowa z pieśnią pasyjną
11 kwietnia 2025

Dzień Świętości Życia

Dzień Świętości Życia
25 marca 2025

Oddanie 33 ze Św. Józefem

Oddanie33 ze Św. Józefem
19 marca 2025


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa