Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Na pielgrzymim szlaku: kolebka polskiego chrześcijaństwa i państwowości

Od 28 sierpnia 2009 roku przez 3 dni wierni z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie Płaszowie odbyli pielgrzymkę pieczołowicie przygotowaną przez ks. Kazimierza Wójtowicza.
W pierwszym dniu trasa wiodła od Trzebnicy do Pniew.

 

 

 

 

Trzebnica szczyci się kościółkiem z XII w. p.w. św. Jadwigi Śląskiej i św. Bartłomieja. Uwagę wszystkich przykuł sarkofag św. Jadwigi wykonany w stylu barokowym.
Następnie odwiedziliśmy Grodowiec, gdzie króluje Matka Boża Modląca się. Ciekawostką jest cudowna figura Matki Boskiej wykonana w drewnie, ze złożonymi rękami, bez Dzieciątka Jezus.
W dalszą drogę udaliśmy się do Otynia, aby pokłonić się Matce Bożej Królowej Pokoju.

 

 

Na ziemi lubuskiej urzekł nas klasztor w Paradyżu z XIII w. W tym pocysterskim zespole klasztornym można zwiedzać kościół seminaryjny, muzeum i ogrody. Niezwykle podniosłym momentem pielgrzymki było zwiedzanie i modlitwa w sanktuarium Pierwszych Pięciu Polskich Męczenników, dających podwaliny wiary chrześcijańskiej w naszej ojczyźnie. U schyłku dnia pokłoniliśmy się Matce Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Obraz tam umieszczony jest w ołtarzu głównym Bazyliki Mniejszej.

 

 

Noclegu udzieliły nam Siostry Urszulanki Szare w Pniewach. Gościnność Sióstr, atmosfera miejsca i wiedza o założycielce Zgromadzenia św. Urszuli Ledóchowskiej zadziwiła pielgrzymów, zmuszając do refleksji nad swoim życiem. Słowa umierającej św. Urszuli: „Stała pogoda ducha jest największą pokutą, (…) bo w duszy pogodnej, słonecznej rozwija się cudowny kwiat świętości”, pozwoliły zrozumieć, że tak niewiele, a jednocześnie tak wiele trzeba, aby zostać świętym.

 

 

Drugi dzień pielgrzymki również dostarczył wrażeń ze spotkań z miejscami świadczącymi o wiekowych tradycjach chrześcijańskich na tych terenach. Małe miasteczka i kościółki ukryte w lasach przeniosły nas w czasy pierwszych królów polskich. Najpierw zanieśliśmy swoje modlitwy do Matki Boskiej Królowej Rodzin w Sanktuarium w Lubaszu. W Szamotułach powitała nas Matka Boska Pocieszenia królująca w Kolegiacie od XVI w.

 

 

 

Stąd już niedaleko do Poznania, gdzie, spośród wielu obiektów sakralnych, wybraliśmy katedrę p.w. św. Stanisława Męczennika i Ojców Franciszkanów. Pozostałą część dnia poświęciliśmy na zwiedzenie sanktuariów w Tulcach, Świętej Górze w Gostyniu, Osiecznej i Górce Duchownej. Górka Duchowna to najczęściej odwiedzane w Wielkopolsce sanktuarium z XI-wiecznym wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia.

 

 

 

Ostatni dzień pielgrzymowania rozpoczęliśmy od Ujścia słynącego z tzw. Kalwarii Ujskiej. Wśród pięknych lasów króluje świątynia Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej.
Z biciem serca zbliżaliśmy się do Gniezna - pierwszej polskiej stolicy i pierwszego biskupstwa w Polsce.

 

 

 

 

Katedra św. Wojciecha góruje nad całym miastem. Miejsce to, cel pielgrzymów polskich i zagranicznych, urzeka historią i urodą, sarkofagiem św. Wojciecha usytuowanym w centralnym miejscu. Słynne „drzwi gnieźnieńskie” pobudzają do refleksji, podziwu nad kunsztem ich twórców sprzed wieków. Droga powrotna z Gniezna do Krakowa wiodła przez Biechowo z cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia, Kawnice z sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia oraz Kalisz z Bazyliką św. Józefa.

Ostatnim miejscem postoju był Kluczbork, gdzie Siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa udzieliły nam gościny świadczącej o Ich wielkiej dobroci serca.

Pielgrzymka, niezwykle różnorodna, ubogaciła i wzmocniła nas duchowo. Ksiądz Kazimierz wybrała trasę mało znaną, ale godną zobaczenia. Te maleńkie kościółki, a tak bogate historycznie były ostoją polskości i wiary chrześcijańskiej mimo burzliwych losów tych ziem.

Księdzu Kazimierzowi za zorganizowanie tej pielgrzymki składamy serdeczne Bóg zapłać.

Wdzięczni pielgrzymi

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Pożegnanie diakona 2025

Pożegnanie diakona 2025
21 kwietnia 2025

Wielka Sobota 2025

Wielka Sobota 2025
19 kwietnia 2025

Wielki Piątek 2025

Wielki Piątek 2025
18 kwietnia 2025

Wielki Czwartek 2025

Wielki Czwartek 2025
17 kwietnia 2025

Droga Krzyżowa Płaszów 2025

Droga Krzyżowa Płaszów
13 kwietnia 2025

Niedziela polmowa 2025

Niedziela Palmowa
13 kwietnia 2025

Całun Turyński

Całun Turyński
12 kwietnia 2025


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa