Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Świętowanie w domu naszej Płaszowskiej Matki!

"Matka Boża Płaszowska czuwa nie tylko nad Naszą parafią, ale także nad całym dekanatem" - powiedział na zakończenie uroczystości odpustowych ks. kanonik Bogusław Filipiak, proboszcz parafii św. Kingi w Krakowie, który przewodniczył sumie odpustowej o godzinie 12:00.

11 października  był dniem odpustowym w płaszowskiej parafii. Wierni przybywający do świątyni pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa ufnie wpatrywali się w oblicze Matki, której wizerunek uroczyście czcimy od roku 1960. Inspiratorem drugiej uroczystości odpustowej w naszym kościele bym sam bp. Karol Wojtyła, który odwiedzając naszą świątynię, wypowiedział przed obrazem Matki Bożej Płaszowskiej słowa: „jaka on piękna” i Jej pięknem pragnął zarazić również szersze grono katolików.
W modlitewnej refleksji nad tajemnicą Macierzyństwa Matki Bożej pomagał wszystkim parafianom i gościom ks. Jacek Szczygieł, wychowawca kleryków w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. W kazaniu odpustowym ksiądz Jacek skupił się na rozważaniach nad rolą kobiety we współczesnym świecie. Podkreślał, że kreuje się obecnie w mass-mediach błędny obraz kobiety. Zachęcał do spojrzenia na rolę, tożsamość, zadania kobiety-matki, przez pryzmat Matki Bożej. Kaznodzieja podziękował również wszystkim kobietą za wszelką pracę i poświecenie jakie wkładają w życie Kościoła, wspólnot parafialnych.

Sumę odpustową o godz. 12:00 celebrował ks. kanonik Bogusław Filipiak, budowniczy kościoła w parafii św. Kingi w Krakowie. Była to również okazja do dziękczynienie Bogu za 25 lat posługi kapłańskiej ks. Bogusława oraz za srebrny jubileusz życia zakonnego ks. Proboszcza Andrzeja Gruszki SCJ. Ks. Filipak wraz z kwiatami i podziękowaniami za pomoc w przeżyciu naszego odpustu otrzymał także piękny prezent duchowy; tzw. „margaretkę” od Apostolstwa Margaretek, która to grupa w szczególny sposób otacza opieką modlitewną kapłanów.

Odpust parafialny miał również wymiar materialny. Po raz pierwszy po wieloletniej przerwie można było usłyszeć „fanfary” na otwarcie i zamknięcie obrazu Matki Bożej Płaszowskiej. Została poświęcony chorągiew, dar od „żywego różańca” z wizerunkiem Pani Płaszowskiej oraz Jana Pawła II. Na sumie odpustowej jako dary ołtarza złożono też kilka orantów zakupionych z ofiar tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży bierzmowanej.

Jako duszpasterze wyrażamy głęboką nadzieję, że wszelkie wysiłki włożone w zewnętrzne piękno uroczystości odpustowej przyniosły również bogate owoce duchowe. Matko Boża Płaszowska – módl się za nami!

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Pożegnanie diakona 2025

Pożegnanie diakona 2025
21 kwietnia 2025

Wielka Sobota 2025

Wielka Sobota 2025
19 kwietnia 2025

Wielki Piątek 2025

Wielki Piątek 2025
18 kwietnia 2025

Wielki Czwartek 2025

Wielki Czwartek 2025
17 kwietnia 2025

Droga Krzyżowa Płaszów 2025

Droga Krzyżowa Płaszów
13 kwietnia 2025

Niedziela polmowa 2025

Niedziela Palmowa
13 kwietnia 2025

Całun Turyński

Całun Turyński
12 kwietnia 2025


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa