Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Wigilia Paschalna w Wilką Noc

Wieczorem, po zapadnięciu zmroku o godz. 20:00 rozpoczęła się Wigilia Paschalna - główna celebracja Świętego Triduum Paschalnego. Tej uroczystości przewodniczył kard. Stanisław Nagy. Tradycyjnie uczestniczyli w niej księża ze wspólnot płaszowskich wnosząc swój wkład w jej piękno. Niezwykle bogata liturgia ukazywała tak wspaniale zaplanowane przez Boga i precyzyjnie realizowane dzieło odkupienia człowieka. Celebrację zakończyliśmy procesją eucharystyczną, czyli uroczystym ogłoszeniem radości Zmartwychwstania Pańskiego.{galeria}wsobwp07{/galeria} Najpierw zgromadziliśmy się przed kościołem przy ognisku, gdzie ks. proboszcz Andrzej Gruszka dokonał poświęcenia ognia, a następnie przyozdobiwszy Paschał, zapalił go od poświęconego ognia. Później ks. diakon Paweł Leszko wniósł palącą się świecę (Paschał symbolizujący Chrystusa) do świątyni intonując wezwanie: "Światło Chrystusa", na co wszyscy odpowiadali "Bogu niech będą dzięki". Ciemna świątynia stopniowo rozjaśniała się od światła Paschału i zapalanych świec.

Następnie w wielkim skupieniu wysłuchaliśmy Orędzia Paschalnego, po czym nastąpiła Liturgia Słowa. Również i tym razem dało się zauważyć wielkie zaangażowanie wielu ludzi, szczególnie lektorów posługujących przy ołtarzu i Chóru Młodzieżowego. Istotnie śpiew wykonywany z wielkim zaangażowaniem niewatpliwie uświetniał liturgię podczas całego Triduum Paschalnego. Bardzo poruszająca była też chwila, kiedy ksiądz kardynał zaintonował hymn „Chwała na wysokości Bogu” i ponownie odezwały się kościelne organy a wtórował im głos dzwonów. Podobnie było z radosnym „Alleluja”, które znów zabrzmiało po kilkutygodniowej przerwie.

Pamiętną chwilą było poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wiernych wodą przed chwilą poświęconą. Później nastąpiła liturgia ofiary gromadząc wokół ołtarza wszystkich kapłanów. Radosnym jest też fakt, iż podczas tej Eucharystii tak wielu z nas przyjęło Pana Jezusa w Komunii św. „O szczęście niepojęte, sam Bóg odwiedza mnie”.
Ostatnim akcentem tej najważniejszej w roku uroczystości była procesja eucharystyczna, czyli ogłoszenie innym radości zmartwychwstania. Na czele procesji niesiony był krzyż przepasany czerwoną stułą oraz figura Zmartwychwstałego Pana. Procesji przewodniczył ks. proboszcz niosąc w monstrancji Chrystusa Eucharystycznego.

Na koniec warto wspomnieć, że w okresie wielkanocnym zamiast modlitwy „Anioł Pański” odmawiamy inną „Królowo Nieba”. Pewno nie wszyscy wiedzą, że pierwsze słowa tej modlitwy (wyrażone po łacinie) umieszczone są na obrazie Matki Bożej Płaszowskiej znajdującym się w naszym kościele. Warto uważniej popatrzeć na promienny nimb okalający głowę Maryi. Tam właśnie umieszczone są pierwsze słowa wspomnianej modlitwy: „Królowo nieba, wesel się, Alleluja. Bo Ten, któregoś nosiła, Alleluja. Zmartwychwstał jak zapowiedział, Alleluja ...”. Niewątpliwie napis ma przypominać wpatrującym się w oblicze Madonny, że ojczyzną chrześcijanina jest niebo. Między innymi ten szczegół wyróżnia nasz obraz spośród innych (bardzo podobnych), jakie powstały pod koniec XV w. w którejś z krakowskich pracowni.

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Droga Krzyżowa Płaszów 2025

Droga Krzyżowa Płaszów
13 kwietnia 2025

Niedziela polmowa 2025

Niedziela Palmowa
13 kwietnia 2025

Całun Turyński

Całun Turyński
12 kwietnia 2025

Droga Krzyżowa z pieśnią pasyjną

Droga Krzyżowa z pieśnią pasyjną
11 kwietnia 2025

Dzień Świętości Życia

Dzień Świętości Życia
25 marca 2025

Oddanie 33 ze Św. Józefem

Oddanie33 ze Św. Józefem
19 marca 2025

Oaza - bal karnawałowy 2025

Bal karnawałowy
1 marca 2025


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa