Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Naturalne karmienie piersią – prawdy i mity!

Na listopadowym spotkaniu Matecznika postanowiłyśmy podzielić się swymi doświadczeniami związanymi z naturalnym karmieniem naszych pociech. W odkrywaniu prawd, pozytywów, a także krążących mitów, o karmieniu piersią pomogły nam pani Aneta i pani Elżbieta – położne, ale też i certyfikowane doradczynie laktacyjne.

Kobieta została tak stworzona przez Boga, by móc wykarmić swoje dziecko.

Jednak jak się okazało każda z obecnych na spotkaniu mam przeżywała trudności w tym zakresie i nierzadko musiała walczyć, aby przezwyciężyć laktacyjne problemy. W tych chwilach niezbędna była fachowa pomoc, najlepiej doradcy laktacyjnego. Szczęśliwa mama, która spotkała taką osobę lub osoby na swojej drodze, ponieważ ciągle brakuje jeszcze doradców laktacyjnych, nawet na oddziałach położniczych. Często także ich wiedza i praktyka bywa uznawana za niepotrzebną.

Niestety nie wystarczy tylko teoretycznie przygotować się do karmienia. Nie da się przewidzieć wszystkich mogących wystąpić trudności. Każde dziecko jest inne i trzeba do niego podejść indywidualnie, dlatego też cudownie byłoby mieć przy sobie doradcę rozpoczynając przygodę związaną z karmieniem piersią. Nie należy również zapominać, by nie oceniać negatywnie kobiet, które karmią, czy dokarmiają mlekiem modyfikowanym swe pociechy. Nie wiemy bowiem, co wpłynęło na taką sytuację, być może był to brak pomocy w kryzysowych chwilach. Mama karmiąc swe dziecko piersią czy z butelki, robi to z miłości i z miłością.

 

O ogromnej potrzebie takich warsztatów świadczą wypowiedzi uczestniczących mam:

„Możliwość uczestniczenia w takich warsztatach dla mam jest ważna i pomaga w stawianiu kroków na pięknej, ale i trudnej, drodze powołania kobiety do macierzyństwa. Spotykanie się z młodymi mamami, dzielenie się rodzącymi się wątpliwościami, przeżywanymi radościami ułatwia trwanie w codzienności. Słuchanie innych pozwala na oderwanie się od własnych problemów. Nikt też tak dobrze nie zrozumie kobiety- matki, jak kobieta, która sama jest matką.”

Monika

„Moim zdaniem warsztaty były przygotowane bardzo profesjonalnie. Panie podzieliły się licznymi przykładami z własnego doświadczenia w pracy położnych. Spotkanie przebiegało jak luźna rozmowa, co wprowadziło pozytywny klimat. Kameralne grono mam sprawiło, że była możliwość podzielenia się doświadczeniami i przeżyciami jakie towarzyszyły w trudnych początkach karmienia piersią. Co mnie zaskoczyło to to, że nie tylko ja miałam problem z karmieniem. Myślę, że każda z nas wyszła ze spotkania naładowana pozytywną energią i dumna z tego, że ostatecznie karmiła.”

Basia

"Okazuje się, że temat karmienia piersią może być bardzo interesujący. Nie tylko wtedy gdy dyskutują o nim karmiące mamy, ale też wtedy, gdy jest możliwość konfrontacji swoich doświadczeń z kompetentnymi doradcami laktacyjnymi. Na spotkaniu usystematyzowałam swoją wiedzę o karmieniu i utwierdziłam się w słuszności swoich macierzyńskich wyborów.

Magda

„Pierwsza rzecz jaka szalenie spodobała mi się na tych warsztatach to prowadzące. Położne, pracownice Krakowskich szpitali z wieloletnim doświadczeniem, mamy, kobiety... To dało mi poczucie bezpieczeństwa i już wiedziałam, że jestem w odpowiednim miejscu. Dowiedziałam się paru nowych rzeczy, ale przede wszystkim utwierdziłam się w przekonaniu, że mleko matki jest najlepszym co dziecko może dostać. Wbrew wszelkim opiniom, komentarzom lekarzy czy nawet naszych bliskich, karmienie piersią niesie cały szereg zalet dla matki i dla dziecka. To jest motto z jakim wyszłam z warsztatów. Niby coś co wiedziałam, a jednak warto odświeżyć sobie taką wiedzę raz na jakiś czas. Tutaj wychodzi kolejna wspaniała i potrzebna rzecz jaką jest kontakt z kobietam, które myślą podobnie, mogą wesprzeć, wysłuchać i zrozumieć. I to jest chyba rzecz jaką powinnam wymienić na początku. My, matki powinnyśmy się wspierać na różnorodnych polach, a przede wszystkim na polu karmienia piersią. Na takich warsztatach można spotkać bratnią duszę i odnaleźć sporo wsparcia.”

Natalia

„Rzetelna wiedza poparta badaniami naukowymi, przekazana w sposób przystępny i rzeczowy oraz oparta na wieloletnim doświadczeniu. Panie prowadzące oferujące kobietom wsparcie, zrozumienie, wykazujące się niezwykłym taktem i delikatnością w podejściu do tak szerokiego i różnorodnego zagadnienia jakim jest karmienie piersią. Mamy, które zaczynają przygodę zdobędą konkretną wiedzę, a te które mają już doświadczenie mogą się nim podzielić z innymi. Wszystko w atmosferze życzliwości i zrozumienia dla indywidualnego doświadczenia każdej matki.”

Justyna

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

X jubileusz Matecznika

X Jubileusz Marecznika
31 stycznia 2023

Spotkanie kolędowe 2024

Spotkanie kolędowe 2024
27 stycznia 2023

Wieczór kolęd z chórem Recto Tono

Wieczór kolęd z Recto Tono
14 stycznia 2023

Schola muzyczna ze Lwowa

Schola muzyczna ze Lwowa
7 stycznia 2023

Choinka pod oknem papieskim

Choinka pod oknem papieskim
16 grudnia 2023

Opłatek w świetlicy Płaszczyk

Opłatek pod "PŁaszczykiem"
28 grudnia 2023


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa