Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Rodzicielstwo bliskości

Z nazwiskiem Carlosa Gonzaleza spotkałyśmy się już podczas rozmowy na temat niejadków w kontekście jego książki "Moje dziecko nie chce jeść". Ten znany pediatra jest również autorem takiej pozycji jak "Mocno mnie przytul". Jak Gonzalez sam podkreśla książka powstała w obronie dzieci, bo pediatra dostrzegał na rynku czytelniczym wiele pozycji traktujących o wychowaniu, które traktują dziecko jako "małego tyrana", którego należy złamać i narzucić mu surową dyscyplinę. Nawet mniej restrykcyjni pedagodzy optują za tym, by rodzice dbali o swoją intymność, przyuczając dzieci do samodzielnego zasypiania czy nie pozwalają nosić dziecka na rękach, bo się przyzwyczai.

Tymczasem już od początków ludzkości dzieci były karmione piersią, noszone na rękach oraz spały z rodzicami. Płacz, gdy matka znika z pola widzenia, nie jest oznaką tyranizowania matki przez dziecko, ale wrodzonego mechanizmu, który miał za zadanie zapewnienie dziecku przetrwania. Zmiany genetyczne nie nadążają za zmianami kulturowymi oraz zmieniającymi się wzorcami wychowania, stąd nasze dziecko reaguje jak dziecko z okresu paleolitu.

"Kiedy zostawiasz dziecko w łóżeczku, to wiesz, (...) że jesteś w odległości zaledwie kilku metrów, w sąsiednim pokoju i natychmiast przyjdziesz, jeśli pojawi się choćby najmniejszy problem. Jednak twoje dziecko tego nie wie. Nie może wiedzieć. Reaguje dokładnie tak samo, jak w tej samej sytuacji zareagowałoby dziecko z paleolitu (...). Jego płacz nie stanowi reakcji na prawdziwe niebezpieczeństwo, ale na sytuację rozłąki, która przez całe tysiąclecia niezmiennie oznaczała zagrożenie."

Książka napisana jest z humorem i pozwala spojrzeć inaczej na wiele kwestii np. w czasach prehistorycznych rodzice nieśli dzieci na rękach, gdy plemię się przemieszczało, stąd nic dziwnego, że dla 2-3 latka dłuższe chodzenie jest ponad jego siły. Są kultury, w których dzieci do 8 roku życia śpią z rodzicami, więc jak stwierdziłyśmy z mamami nasze dzieci w końcu też z tego wyrosną :) Długie karmienie dziecka czy spanie razem z nim w łóżku jest nie tylko pierwotne, ale też instynktowne i po prostu przyjemne.

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa