Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Bunt dwulatka

W naszym gronie jest teraz sporo mam dwulatków, więc temat bunt dwulatka wydawał się bardzo na czasie. Jednak czy to, że nasze dzieci nagle zaczynają żądać picia tylko w ulubionym kubku, same chcą wybierać swoje ubranka lub protestują przed ubraniem ich w danym momencie można nazwać buntem? Mnie osobiście sama nazwa wydaje się mocno przesadzona. Tak naprawdę ten sławetny bunt to prawidłowy etap rozwoju dzieci wiążący się u nich ze zrozumieniem, że stanowią odrębną od mamy jednostkę i próbą decydowania o sobie.

A często niemówiące jeszcze dziecko ma niewiele możliwości okazania tego, czego potrzebuje. Pozostaje mu płacz, rzucanie się na ziemię czy rozlewanie picia. Mały człowiek ma z resztą mnóstwo powodów do frustracji, gdy dorosły go nie rozumie czy nie udają się próby samodzielnego wybudowania wieży z klocków bądź założenia butów. Rodzic powinien okazać dziecku w tym czasie dużo czułości oraz zrozumienia. No i powinien pamiętać, że etap ten minie.

Często ten bunt drugiego roku życia, który zwykle przeciąga się też na trzeci rok, nakłada się z czasem, gdy próbujemy dziecko odpieluchować czy odstawić od piersi. I wtedy rodzic też często słyszy "Nie", ale to już jest temat na osobne spotkanie...  

Będzie...

...nic na ten moment.

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa