Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Bunt dwulatka

W naszym gronie jest teraz sporo mam dwulatków, więc temat bunt dwulatka wydawał się bardzo na czasie. Jednak czy to, że nasze dzieci nagle zaczynają żądać picia tylko w ulubionym kubku, same chcą wybierać swoje ubranka lub protestują przed ubraniem ich w danym momencie można nazwać buntem? Mnie osobiście sama nazwa wydaje się mocno przesadzona. Tak naprawdę ten sławetny bunt to prawidłowy etap rozwoju dzieci wiążący się u nich ze zrozumieniem, że stanowią odrębną od mamy jednostkę i próbą decydowania o sobie.

A często niemówiące jeszcze dziecko ma niewiele możliwości okazania tego, czego potrzebuje. Pozostaje mu płacz, rzucanie się na ziemię czy rozlewanie picia. Mały człowiek ma z resztą mnóstwo powodów do frustracji, gdy dorosły go nie rozumie czy nie udają się próby samodzielnego wybudowania wieży z klocków bądź założenia butów. Rodzic powinien okazać dziecku w tym czasie dużo czułości oraz zrozumienia. No i powinien pamiętać, że etap ten minie.

Często ten bunt drugiego roku życia, który zwykle przeciąga się też na trzeci rok, nakłada się z czasem, gdy próbujemy dziecko odpieluchować czy odstawić od piersi. I wtedy rodzic też często słyszy "Nie", ale to już jest temat na osobne spotkanie...  

Będzie...

25-09 14:00 - 18:00
Rycerski Piknik Parafialny


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa