Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

2011-04-03 4. Niedziela Wielkiego Postu

 1. Dzisiejsza IV Niedziela Wielkiego Postu w tradycji Kościoła nazywana jest „Laetare” – niedzielą radości. Jest to równocześnie pierwsza niedziela miesiąca – zmianka tajemnic różańcowych.

 2. Dzisiaj Ksiądz Marek Iwański głosi Słowo Boże w Parafii Dobrego Pasterza w Lublinie – Parafia Sercańska – w ramach zbierania funduszy na budowę nowego kościoła. Pamiętajmy w naszej modlitwie o mieszkańcach tamtejszej parafii.

 3. Dzisiaj Członkowie Parafialnej „Caritas” rozprowadzają baranki wielkanocne, kartki świąteczne i palmy na niedzielę palmową. Można je nabywać w kiosku za bramą po lewej stronie kościoła. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie dla potrzebujących parafian. Zachęcamy, aby od 3 do 14 kwietnia, do godz. 1830,  składać dary w naturze, jako pomoc przedświąteczną dla najbiedniejszych. Pamiętajmy, iż jednym z uczynków pokutnych Wielkiego Postu jest również jałmużna. Można ją składać do skarbony w kościele i w kaplicy.

 4. Przypominamy o nabożeństwach wielkopostnych:

  • W piątki Droga Krzyżowa: dla dzieci w kościele o godz. 1630, dla dorosłych w kościele i w kaplicy o godz. 1730.

  • W niedzielę Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym: w kościele o godz. 1645, w kaplicy o godz. 1700. Taca zbierana w czasie Gorzkich Żalów przeznaczona będzie na kwiaty do Bożego Grobu.

 5. Nowenna do Matki Bożej Płaszowskiej w środę w kościele, a do Matki Bożej Fatimskiej w sobotę w kaplicy o godz. 1730.

 6. W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca – „Godzina Święta” w kościele parafialnym o godz. 1700.

 7. W przyszłą niedzielę tj. 10 kwietnia rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. W tym roku głosić je będą ks. Dariusz Salamon i ks. Michał Ciemięga. Szczegółowy program znajduje się na plakatach i na naszej stronie internetowej. Zachęcamy, aby już dziś zarezerwować sobie czas na rekolekcyjne nauki. Módlmy się o dobre przeżycie tych rekolekcji i liczny udział parafian.

 8. W tym tygodniu odbędą się spotkania dla gimnazjalistów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania w następującym porządku:

  • 4 kwietnia (poniedziałek) godz. 1630 - II klasy z gimnazjum przy ul. Goszczyńskiego

  • 5 kwietnia (wtorek) godz. 1630 - I klasy z gimnazjum przy ul. Goszczyńskiego

  • 6 kwietnia (środa) godz. 1900 - II klasy z innych gimnazjów

  • 7 kwietnia (czwartek) 1630 - I klasy z innych gimnazjów

  • Spotkania dla uczniów klas III gimnazjum odbędą się w wybranych grupach w poniedziałek, wtorek i czwartek o 1845

 9. Dziś po każdej Mszy św., na prośbę Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, prowadzona jest zbiórka do puszek na ofiary trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii oraz na wsparcie odbudowy kościoła i klasztoru w Alwerni zniszczonych w pożarze. Bóg zapłać za życzliwe wsparcie potrzebujących.

 10. Serdecznie dziękujemy za wszystkie ofiary przekazywane drogą bankową lub przez parafian odwiedzających w tych dniach nasze domy, które wspierają budowę nowego kościoła. W przyszłą niedzielę, drugą niedzielę miesiąca taca „Dar serca”, tradycyjnie przeznaczona będzie na budowę. Przed świętami mamy zamiar zamontować drzwi przeszkolone oddzielająca przedsionki od nawy głównej kościoła. Bóg zapłać za zrozumienie tempa postępujących prac.

 11. Udających sie w maju na pielgrzymkę do Ziemi Świętej zapraszamy na spotkanie organizacyjne z udziałem przedstawiciela biura podróży, które odbędzie się w sobotę 9 kwietnia o godz. 1400 na plebanii. Do tego czasu należy dokonać wpłaty oraz uzupełnić brakujące dane osobowe. Są jeszcze wolne miejsca.

 12. Pielgrzymów udających się do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II zapraszamy na spotkanie organizacyjne w poniedziałek, 4 kwietnia, po Mszy św. wieczornej, tj. o godz. 1830 w kościele przy ul. Saskiej.

 13. W ostatnim czasie zauważyliśmy niepokojące zjawisko pęknięcia deski, na której namalowany jest wizerunek Matki Bożej Płaszowskiej. Z uwagi na jego wartość historyczną (pochodzi on z XV w.) oraz bezcenną wartość duchową dla naszej parafii w tym tygodniu jesteśmy zmuszeni oddać go do pracowni Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obraz zostanie sklejony i poddany badaniom przygotowującym jego gruntowną konserwację w późniejszym czasie.

Wszystkim Parafianom życzymy radosnej niedzieli.

Niech Boże błogosławieństwo pomaga nam trwać
w
dobrych postanowieniach i owocnie przeżywać Wielki Post.

Szczęść Boże!

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Imieniny ks. Proboszcza 2024

Imieniny ks.Proboszcza
14 kwietnia 2024

Zwiastowanie 2024

Zwiastowanie 2024
8 kwietnia 2024

Wielki Piątek 2024

Wielki Piątek 2024
29 marca 2024

Wielki Czwartek 2024

Wielki Czwartek 2024
28 marca 2024

Droga Krzyżowa ulicami Płaszowa 2024

Płaszowska Droga Krzyżowa 2024
24 marca 2024


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa