Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Margaretki znowu na pielgrzymim szlaku

W dniach 16 i 17 czerwca płaszowskie margaretki wraz z przyjaciółmi, pod duchową opieką ks. Proboszcza Bogumiła Pociaska, wyruszyły znowu na pielgrzymi szlak. Tym razem naszym celem było sanktuarium w Licheniu i Toruń.

Licheń – Polskie Lourdes, to obecnie największa świątynia w Polsce i jedna z największych na świecie. Wzniesiona została w latach 1994-2004. Ci którzy oglądali ją po raz pierwszy byli naprawdę pod dużym wrażeniem.

Szokuje nie tylko wielkością, architekturą ale i przebogatym wystrojem. Sanktuarium licheńskie to nie tylko bazylika, to objawienia Matki Bożej w 1813 r. pod Lipskiem i w 1850 r. w lesie grąblińskim, to ponad półtora wieku modlitw milionów ludzi przed wizerunkiem licheńskiej Pani. To kościół parafialny św. Doroty, w którym przez ponad półtora wieku znajdował się cudowny obraz. To trudny czas okupacji hitlerowskiej, którego świadectwem jest podziurawiona od kul pistoletu pasyjka znajdująca się w Kaplicy Krzyża. To niełatwe lata komunizmu, źródełko poświęcone w wigilię odpustu 14 sierpnia 1968r. To także golgota wybudowana z przywiezionych przez pątników kamieni i wreszcie sama bazylika”. Nieodparta chęć zobaczenia i dotknięcia własnymi stopami tych historycznych miejsc (a teren jest dość rozległy – 9 ha) i chęć uczestnictwa w nabożeństwach: Drogi Krzyżowej, Mszy św., Apelu Maryjnego oraz związane z tym duchowe przeżycia sprawiły, że nawet przymusowy nocny spacer z bazyliki do miejsca noclegu (około 3 km) nie był tak strasznie męczący. Ten czas posłużył nam do wymiany wrażeń, odczuć i powstały też pewne propozycje co do uświęcania rocznic związanych z naszym słynącym z łask, obrazem Matki Bożej Płaszowskiej.

Toruń – drugi dzień pielgrzymki. Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy była siedziba Radia Maryja. Tu wysłuchaliśmy krótkiej historii powstania radia i zobaczyliśmy tą słynną pierwszą kaplicę, nazwaną „Kaplica Zawierzenia Radia Maryii”. Z tego miejsca emitowane są przez radio i telewizję „Trwam” codzienne modlitwy różańcowe. Nie przypuszczałam, że jest to tak małe pomieszczenie. Wystrój kaplicy to same vota- złote monstrancje, obrazy i cała moc różańców tworzących jakby ścianę ołtarza, a pośrodku majestatyczna figurka Matki Bożej Fatimskiej. W kaplicy znajdują się również relikwie takich świętych jak: św. Ojca Pio, św. Ojca Maksymiliana Kolbego, św. Jana Pawła II, oraz relikwie błogosławionych, między innymi niedawno beatyfikowanych pastuszków z Fatimy: Franciszka i Hiacynty. A w przeszklonej gablocie mogliśmy zobaczyć pamiątki św. Jana Pawła II. Następnym miejscem, które zwiedziliśmy był kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Świątynia powstała jako votum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II. Obiekt w kształcie rotundy mieści ok.3 tys. wiernych. W samym kościele jest 900 miejsc siedzących. Wystrój zarówno kościoła jak i kaplic na dolnym poziomie, jest wykonany w duchu patriotycznym. Na szczególną uwagę w kościele zasługuje główny ołtarz, który jest repliką osobistej kaplicy św. Jana Pawła II. z Watykanu. Niesamowite wrażenie robi figura woskowa św. Jana Pawła II w pozycji siedzącej, wpatrzonego w obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wyglądał jak żywy. Na dolnym poziomie świątyni oprócz kaplicy wieczystej adoracji, znajduje się kaplica pamięci. Jest ona pomnikiem poświęconym polakom, którzy z narażeniem życia swojego i swoich najbliższych ratowali żydów w drugiej wojnie światowej. Cała świątynia i obiekty towarzyszące takie jak amfiteatr, sklep z dewocjonaliami, kawiarnia, dom pielgrzyma zostały bardzo starannie przemyślane i wykonane a wnętrza z wielkim smakiem i elegancją urządzone. Po smacznym obiedzie w restauracji Trzy korony na starym mieście, tuż obok ratusza, mieliśmy jeszcze pół godziny na zaopatrzenie się w akcenty toruńskie a były nimi... oczywiście: pierniki. Droga powrotna wydała nam się za krótka bo chcielibyśmy sobie jeszcze tak dłużej pośpiewać i pobyć ze sobą. Modlitwą i błogosławieństwem udzielonym nam przez ks. Proboszcza zakończyła się nasza kolejna pielgrzymka. Dziękuję Księdzu i Tereni Hankus za organizację i Wam wszystkim, którzy byliście razem ze mną. Do zobaczenia na następnej pielgrzymce. Z Bogiem!

Jadwiga


Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Festyn - wiosna 2024

Festyn - wiosna 2024
9 czerwca 2024

Odpust Parafialny 2024

Odpust parafialny 2024
9 czerwca 2024

Boże Ciało 2024

Boże Ciało 2024
30 maja 2024

Koncert pieśni maryjnych 2024

Koncert pieśni maryjnych 2024
26 maja 2024

Bierzmowanie 2024

Bierzmowanie 2024
23 maja 2024


Będzie...


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa