Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. W sobotę rozpoczynamy październik – miesiąc, w którym poprzez modlitwę różańcową możemy odpowiedzieć na prośbę Maryi wyrażaną w czasie licznych objawień. Nabożeństwo Różańcowe odprawiane będzie: w ciągu tygodnia o godz. 17:30 a w niedzielę o godz. 17:15. Zapraszamy na to nabożeństwo dzieci, młodzież, dorosłych, małżonków i rodziców a szczególnie osoby należące do róż Żywego Różańca.
 2. Serdecznie zapraszamy na festyn parafialny pod hasłem „Razem w parafii”. Odbędzie się on w dniu dzisiejszym w godz. 15:00 – 18:00 w ogrodzie klasztornym. W ramach festynu gry i zabawy z wodzirejem, teatrzyk dla dzieci, pokaz Straży Pożarnej i wiele innych atrakcji. Przy wyjściu z kościoła można nabyć los na zabawę fantową – nagrody można odebrać w trakcie festynu.
 3. W tym tygodniu obchodzimy:
  • we wtorek – wspomnienie św. Wincentego a Paulo, prezbitera
  • w środę – wspomnienie św. Wacława, męczennika
  • w czwartek – święto świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała
  • w piątek – wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
  • w sobotę – wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła
 4. W najbliższy wtorek 27 września o godz. 18:00 w sali Uniwersytetu Papieskiego przy ul. Bernardyńskiej 3, odbędzie się konferencja z udziałem holenderskiej działaczki pro-life. Zapraszamy na spotkanie wszystkich zainteresowanych dokładniejszym poznaniem tematu aborcji i argumentów w tej sprawie.
 5. Zapraszamy mamy ze swoimi maluchami na kolejne spotkanie Matecznika w środę 28 września o godz. 15:30 w sali duszpasterskiej. Temat spotkania: „Modna Mama”.
 6. Młodzież klas pierwszych gimnazjalnych, która chce rozpocząć przygotowanie do sakramentu bierzmowania, zapraszamy wraz z rodzicami, w środę 28 września na mszę św. o godz. 18:00 w czasie której nastąpi złożenie deklaracji i rozdanie indeksów.
 7. Mężczyźni św. Józefa zapraszają na spotkanie, które odbędzie się w środę, 28 września. Początek na Mszy św. o godz. 18:00 w intencji mężczyzn z naszej parafii a po niej spotkanie w sali duszpasterskiej.
 8. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. oraz ich rodziców zapraszamy w piątek, 30 września, na Mszę św. o godz. 18:00, w czasie której uroczyście poświęcimy i wręczymy dzieciom różańce.
 9. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca:
  • tego dnia rano – Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o godz. 6:30. Wieczorem zapraszamy na nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z indywidualnym błogosławieństwem Najśw. Sakramentem. Początek nabożeństwa o godzinie 19:30.
 10. W przyszłą niedzielę zmianka tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 7:00.
 11. Zapraszamy dzieci ze szkoły podstawowej do naszej parafialnej świetlicy „Płaszczyk”. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do czwartku, w godz. 15:30 – 17:30. Proponujemy: pomoc w nauce, w języku angielskim, wyjścia do kina i na wycieczki.
 12. W piątek, 23 września, przypadał dzień imienin Księdza Proboszcza Bogusława Pociaska. Z tej okazji serdecznie zapraszamy w poniedziałek 26 września na Mszę św. imieninową o godz. 1800. Będziemy wspólnie modlić się o potrzebne łaski dla Drogiego Solenizanta oraz o opiekę Matki Bożej Płaszowskiej.
 13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej wystawionej na stoliku. W najnowszym Gościu Niedzielnym m.in. płyta DVD z najgłośniejszym filmem religijnym ostatnich lat, „Bóg nie umarł”. Czy umiemy przekonująco bronić naszej wiary? Filmowa opowieść podpowiada, jak rozmawiać z niewierzącymi, a jednocześnie pokazuje, że Bóg jest cały czas z nami.
 14. W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz parafianin: Zenon Wysocki z ul. Gromadzkiej. Prośmy dla niego o wieczną radość w niebie: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Wszystkim Parafianom życzymy radosnej niedzieli.
a na nadchodzący tydzień obfitości łask Bożych
i opieki Matki Bożej Płaszowskiej.

 1. Dzisiejsza niedziela obchodzona jest w Polsce jako Dzień Środków Społecznego Przekazu. Korzystajmy w sposób odpowiedzialny z ich dobrodziejstw, troszcząc się jednocześnie o właściwe podejście do mediów w naszych rodzinach, szczególnie przez młodzież i dzieci.
 2. W tym tygodniu obchodzimy:
  • we wtorek – wspomnienie św. Andrzeja, Pawła i Towarzyszy
  • w środę – święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
  • w czwartek – wspomnienie bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej, dziewicy
  • w piątek – wspomnienie św. Ojca Pio z Pietrelciny, zakonnika
 3. W środę Nowenna do Matki Bożej Płaszowskiej o 17:30 a po niej Msza św. o dar potomstwa. Na zakończenie Mszy św. wszystkie mamy w stanie błogosławionym otrzymają specjalne błogosławieństwo.
 4. Rodzicom i młodzieży gimnazjalnej przypominamy o obowiązku trzyletniego przygotowania do sakramentu bierzmowania w ramach katechezy parafialnej. Zapisy do poszczególnych grup miały miejsce na początku września. Kandydatów do bierzmowania, którzy się jeszcze nie zgłosili prosimy o indywidualny kontakt z księdzem odpowiedzialnym za prowadzenie spotkań, do końca września. Informacje znajdują ją się na stronie internetowej parafii.
 5. W związku z przeżywanym w Kościele Rokiem Miłosierdzia, zapraszamy w poniedziałek 19 września do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie o godz. 18:00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodzin naszej parafii.
 6. W sobotę 24 września będzie miała miejsce Pielgrzymka Róż Żywego Różańca do Łagiewnik. Początek nastąpi w sanktuarium św. Jana Pawła II o godz. 9:30. Zachęcamy, aby udający się na pielgrzymkę i dysponujący wolnym miejscem w samochodzie zgromadzili się na parkingu przy naszym kościele o godz. 845 proponując podwiezienie osobom, które mogą mieć problem z dostaniem się do Łagiewnik. Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymce zelatorów i członków Żywego Różańca, a także wszystkich, którym bliska jest modlitwa różańcowa. Więcej informacji o pielgrzymce na plakacie w gablocie.
 7. Przypominamy o organizowanym w niedzielę 25 września festynie pod hasłem „Razem w parafii”. Odbędzie się on w ogrodzie klasztornym w godz. 15:00 – 18:00.
  W ramach festynu gry i zabawy z wodzirejem, teatrzyk dla dzieci i wiele innych atrakcji. Zapraszamy parafian do włączenia się w przygotowanie tego wydarzenia. Potrzeba zwłaszcza osób, które mogłyby upiec ciasto. Osoby, które chciałyby pomóc w ten sposób prosimy o kontakt w zakrystii. Program festynu znajduje się na ulotkach, które będzie rozdawała młodzież przy wyjściu z kościoła.
 8. Przed tygodniem rozprowadzane były przed kościołem książeczki „Ewangelia 2017 – Słowo na każdy dzień”, zawierające fragment Ewangelii z komentarzem. Tych, którzy pragną jeszcze nabyć te książeczki zapraszamy po Mszy św. do zakrystii.
 9. Do odebrania w sali duszpasterskiej są jeszcze rzeczy pożyczone na Światowe Dni Młodzieży: przedłużacze, naczynia kuchenne i śpiwory.
 10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej wystawionej na stoliku. W najnowszym Gościu Niedzielnym m.in. Czy Polacy mieszkający w Anglii mają się czego bać? Reportaż z Harlow, gdzie niedawno zamordowano naszego rodaka.

Wszystkim Parafianom życzymy radosnej niedzieli.
a na nadchodzący tydzień obfitości łask Bożych
i opieki Matki Bożej Płaszowskiej.

 

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w Kościele Tydzień Wychowania pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”.
 2. W tym tygodniu obchodzimy:
  • we wtorek – wspomnienie św. Jan Chryzostoma
  • w środę – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
  • w czwartek – wspomnienie NMP Bolesnej
  • w piątek – wspomnienie świętych męczenników Korneliusza i Cypriana
 3. Zapraszamy mamy ze swoimi maluchami na spotkanie Matecznika w najbliższą środę, o godz. 15:30. Temat spotkania: „Wspomnienia z wakacji”.
 4. Również w środę Nowenna do Matki Bożej Płaszowskiej o 17:30
 5. Rodziców dzieci przygotowujących się do I Spowiedzi i Komunii Św. zapraszamy w czwartek, 15 września, na Mszę św. o godz. 18:00, a po niej na spotkanie organizacyjne w kościele.
 6. Zapraszamy wszystkie osoby starsze na spotkania w „Świetlicy Seniora”. Spotkania odbywają się w czwartki o godz. 16:00 w sali duszpasterskiej.
 7. W dniu jutrzejszym, 12 września będzie kolejny dzień przyjęcia kandydatów do Zgromadzenia Księży Sercanów. Zachęcamy do modlitwy w intencji młodych ludzi, którzy wyrażą pragnie życia kapłańskiego i zakonnego.
 8. W najbliższy czwartek o godz.17:00 w aulii Domus Mater odbędzie się spotkanie autorskie z ks. Michałem Olszewskim SCJ i Jego nową książką: "Kerygmat - Dotknij, zobacz to ja jestem".
 9. W minioną niedzielę na pomoc w zakupie podręczników i zeszytów dla dzieci z rodzin potrzebujących oraz dofinansowanie obiadów w szkolnej stołówce zebraliśmy 2.559 zł. Pieniądze te zostaną przekazane Szkolnemu Kołu Caritas i Dyrekcji Szkoły Podstawowej. Serdecznie dziękujemy za wrażliwość i chęć niesienia pomocy.
 10. Składamy „Bóg zapłać” za ofiarę „dar serca” zbieraną dziś na tacę, która przeznaczona jest na pokrycie kosztów malowania i nowego oświetlenia kościoła. Dziękujemy także za ofiary wpłacane na konto czy też składane do skarbony w kościele.
 11. W czwartek nastąpi wyjazd na pielgrzymkę „Szlakiem Piastowskim”. W związku z tym zapraszamy we wtorek na godz. 18:30 na spotkanie organizacyjne do sali duszpasterskiej.
 12. Od niedawna w naszej parafii jest możliwość skorzystania z pomocy Mediatora Małżeńskiego. Pomoc jest kierowana do małżeństw przeżywających kryzysy. Spotkania odbywają się w poniedziałki i wtorki od 15:00 do 19:00, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej lub mailowej. Numer telefonu i adres mailowy jest na naszej stronie internetowej [TU].
 13. W niedziele 25 września organizujemy festyn pod hasłem „Razem w parafii”. Odbędzie się on w ogrodzie klasztornym w godz. 15:00 – 18:00. W ramach festynu gry i zabawy z wodzirejem, teatrzyk dla dzieci i wiele innych atrakcji. Zapraszamy parafian do włączenia się w przygotowanie tego wydarzenia. Osoby chętne do pomocy prosimy o kontakt w zakrystii.
 14. Do odebrania w sali duszpasterskiej są jeszcze rzeczy pożyczone na Światowe Dni Młodzieży: przedłużacze, węże ogrodowe i naczynia kuchenne.
 15. Dziś, po każdej Mszy św., będzie można nabyć książeczkę „Ewangelia 2017 – Słowo na każdy dzień”, zawierającą fragment Ewangelii na każdy dzień, komentarz biblijny oraz modlitwy na różne okazje.

Wszystkim Parafianom życzymy radosnej niedzieli.
Na kolejne dni pracy i nauki niech nas umacnia
Boże błogosławieństwo.

 1. Rozpoczęliśmy kolejny rok pracy duszpasterskiej i katechetycznej. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w działalność naszych grup parafialnych, w których można rozwijać swoje zainteresowania, dzielić się otrzymanymi od Boga talentami i umacniać wiarę, by była gotowa do dawania świadectwa.
 2. Dziś ma miejsce diecezjalna pielgrzymka rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej pod hasłem: „Małżeństwo fundamentem rodziny”. W duchowej łączności z pielgrzymami, w kościołach naszej archidiecezji małżonkowie odnawiają swoją przysięgę.
 3. W tym tygodniu obchodzimy:
  • w czwartek – święto Narodzenia NMP
  • w piątek – wspomnienie bł. Anieli Salawy
 4. Spotkania kandydatów do bierzmowania, połączone z zapisami do grup, odbędą się w następujących terminach:
  • klasy I gimnazjum – spotkanie we wtorek 6 września o godz. 18:30 w kościele. Na to spotkanie przychodzi kandydat wraz z jednym z rodziców i przynosi ze sobą Indeks Katechetyczny, który otrzymał na zakończenie katechezy w szkole podstawowej.
  • klasy II – spotkanie w środę 7 września o godz. 18:30 w sali duszpasterskiej.
  • klasy III – spotkanie w czwartek 8 września o godz. 18:30 w sali duszpasterskiej
 5. Po wakacyjnej przerwie wznawiamy próby scholii dziecięcej, która będzie śpiewać na niedzielnej Mszy św. o godz. 12:00. Najbliższa próba będzie w piątek o godz. 17:00 a kolejna w niedzielę o 11:15. Zapraszamy także dziewczynki, które chciałyby dołączyć do scholi.
 6. Zapraszamy chłopców, którzy chcieliby włączyć się do Służby Liturgicznej Ołtarza. Zbiórka dla aspirantów będzie w piątek o godz. 18:30.
 7. Spotkanie Ruchu Sercańskiej Młodzieży obędzie się w piątek od godz. 20:00 - 21:00
 8. Dzisiaj po Mszach św. zbierana jest ofiara do puszek dla dzieci z rodzin potrzebujących, na częściowe pokrycie kosztów zakupu podręczników i przyborów szkolnych oraz dofinansowanie obiadów w szkolnej stołówce.
 9. W przyszłą niedzielę na Mszę św. o godz. 12:00 będzie miało miejsce pobłogosławienie tornistrów i przyborów szkolnych przyniesionych przez dzieci.
 10. W przyszłą niedzielę, II niedziela miesiąca, taca „Dar serca” przeznaczona będzie na pokrycie kosztów malowania i nowego oświetlenia kościoła. Przy tej okazji dziękujemy wszystkim, którzy duchowo i materialnie wspierają nasze wysiłki zmierzające do upiększenia naszego kościoła. Bóg zapłać!
 11. W przyszłą niedzielę, po każdej Mszy św., będzie możliwość nabycia książeczki: „Ewangelia 2017 – Słowo na każdy dzień”, zawierającej fragment Ewangelii na każdy dzień, komentarz biblijny oraz modlitwy na różne okazje.
 12. W niedziele 25 września organizujemy festyn parafialny w ogrodzie klasztornym. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby włączyć się w jego zorganizowanie prosimy o zgłoszenie się do zakrystii.
 13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej wystawionej na stoliku: Gościa Niedzielnego, Niedzieli, Źródła, Czasu Serca, Drogi, Małego Gościa oraz Oli i Jasia dla dzieci.

Wszystkim Parafianom życzymy radosnej niedzieli.
Na kolejne dni pracy i nauki niech nas umacnia
Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo Maryi.

 

 1. Dobiega końca czas letnich wakacji i wypoczynku. Wdzięczni Panu Bogu za Jego opiekę nad nami rozpoczynamy z nowym zapałem kolejny rok pracy duszpasterskiej i formacyjnej. Niech będzie to czas odpowiedzialnej troski o wzrost wiary w naszych rodzinach i jeszcze większe zaangażowanie w życie naszej parafialnej wspólnoty. Czerpmy natchnienia ze wskazań pozostawionych nam przez papieża Franciszka podczas pielgrzymki do Polski.
 2. W tym tygodniu obchodzimy:
  • w poniedziałek – wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
  • w czwartek – wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy
  • w sobotę – wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła
 3. W przyszłą niedzielę zmianka tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 7:00.
 4. Od września Msze św. i nabożeństwa odprawiane będą wg następującego porządku:
  • w niedziele Msze św. o godz. 7:00, 9:00, 10:30, 12:00 – dla dzieci, 18:00 i 19:30 – dla młodzieży; w dni powszednie o godz. 6:30 i 18:00;
  • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu MNP w każdą niedzielę (nieco później) o godz. 6:45; a wypominki czytane będą przed Mszą św. o godz. 9:00 i 18:00
  • Nieszpory Niedzielne o godz. 17:30.
  • Adoracja Najśw. Sakramentu codziennie o godz. 17:30. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
  • Nowenna do MB Płaszowskiej w każdą środę o godz. 17:30;
 5. Kancelaria parafialna będzie czynna we wtorki i czwartki w godz. 16:00 - 18:00 oraz w soboty w godz. 8:00 - 10:00.
 6. W czwartek, 1 września, rozpoczynamy nowy rok szkolny. Zachęcamy dzieci, młodzież oraz ich rodziców, aby przystąpili wcześniej do spowiedzi św., by prosić o błogosławieństwo Boże w nauce. Msza św. dla uczniów szkoły podstawowej będzie odprawiona o godz. 8:00 i 10:00. Przebieg rozpoczęcia roku szkolnego:
  • uczniowie klas: I, II i III - Msza św. o godz. 8:00 a po niej akademia w sali gimnastycznej o godz. 9:15, później spotkanie z wychowawcami
  • uczniowie klas: IV, V i VI - akademia w szkole o godz. 8:00, później spotkanie z wychowawcami, Msza św. o godz. 10:00
 7. W tym tygodniu przypada I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca:
  • w czwartek – Godzina Święta prowadzona przez Sercańską Wspólnotę Świeckich i Apostolat Margaretka o godz. 1700, a po niej Msza św. o powołania kapłańskie i świętość kapłanów. Po Mszy św. Margaretki zapraszają na spotkanie w sali duszpasterskiej.
  • w piątek ‒ Msze św. wynagradzające Bożemu Sercu o godz. 6:30, 16:30 i 18:00. Odwiedziny chorych od godz. 800. Okazja do spowiedzi pół godziny przed Mszą św. Po Mszy św. wieczornej spotkanie SWŚ w sali duszpasterskiej.
  • w sobotę – rano Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o godz. 6:30. Wieczorem zapraszamy na pierwsze po wakacjach nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z indywidualnym błogosławieństwem Najśw. Sakramentem. Początek nabożeństwa o godzinie 19:30.
 8. Na przełomie sierpnia i września swoje imieniny obchodzą: ks. Bartosz Mrozek i ks. Grzegorz Marcinek. Msza św. w intencji Solenizantów zostanie odprawiona w środę, 31sierpnia, o godz. 18:00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy o potrzebne łaski dla naszych Księży oraz o opiekę Matki Bożej Płaszowskiej w ich posłudze kapłańskiej.
 9. Zapraszamy do wzięcia udziału w pielgrzymce autokarowej „Szlakiem Piastowskim” w dniach 15-18 września. Na trasie pielgrzymki m.in. Poznań, Ostrów Lednicki, Gniezno, Biskupin, Toruń, Licheń. Szczegółowe informacje w gablocie a zapisy w zakrystii.
 10. Wiele rodzin boryka się z problemami finansowymi. W przyszłą niedzielę – jak czyniliśmy to od lat we wrześniu – będą zbierane ofiary do puszek na rzecz pomocy dzieciom z naszej parafii w zakupie podręczników, zeszytów do szkoły, a także wykupieniu obiadów w szkolnej stołówce.
 11. W przyszłą niedzielę, po każdej Mszy św., będzie można nabyć książeczkę „Ewangelia 2016 – Słowo na każdy dzień”, zawierającą fragment Ewangelii na każdy dzień, komentarz biblijny oraz modlitwy na różne okazje.
 12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej wystawionej na stoliku.

Wszystkim Parafianom życzymy radosnej niedzieli.
Na nadchodzące dni pracy i nauki niech nas umacnia
Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo Maryi.

 

 1. Dobiega końca czas letnich wakacji i wypoczynku. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie łaski i opiekę Matki Bożej, o którą prosiliśmy na ten czas dla dzieci, młodzieży i dla nas samych.
 2. W tym tygodniu obchodzimy:
  • w poniedziałek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Królowej
  • w środę – święto św. Bartłomieja, Apostoła
  • w piątek – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych) w sobotę – wspomnienie św. Moniki
 3. Zapraszamy dzieci, młodzież oraz rodziny DK na Pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza i Ruchu Światło-Życie do Kalwarii Zebrzydowskiej, która będzie w sobotę, 27 sierpnia. Zachęcamy do wyjazdu również ich rodziny. Szczegółowy program pielgrzymki na plakacie w gablocie. Zapisy w zakrystii do wtorku a wyjazd autokarem z parkingu przed kościołem o godz. 8:30.
 4. Zapraszamy także do wzięcia udziału w pielgrzymce autokarowej „Szlakiem Piastowskim” w dniach 15-18 września. Na trasie pielgrzymki m.in. Poznań, Ostrów Lednicki, Gniezno, Biskupin, Toruń, Licheń. Szczegółowe informacje w gablocie a zapisy w zakrystii.
 5. Dziś posługę duszpasterską w naszej parafii kończy ks. Jakub Kopystyński, natomiast w poniedziałek oczekujemy na przybycie ks. Marka Piwowarczyka, który został mianowany nowym wikariuszem w naszej parafii. W pracy duszpasterskiej będą nam pomagali także: ks. Krzysztof Dudek i ks. Antoni Bąk. Życzymy Księżom Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Płaszowskiej.
 6. Wkrótce zacznie się nie tylko nowy rok szkolny ale także kolejny rok pracy formacyjnej dla osób zrzeszonych w grupach działających w naszej parafii jak i całej parafialnej wspólnoty. Wielką pomocą w rozwoju życia duchowego jest systematyczne przystępowanie do spowiedzi św. Dlatego pragniemy już dziś zachęcić do praktykowania I piątkowej spowiedzi i Komunii św. Zacznijmy już od września tę pracę nad formowaniem swego wnętrza. Niech przeżywany Rok Miłosierdzia zaowocuje dobrymi postanowieniami podjętymi wśród starszych, młodzieży i dzieci.
 7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej wystawionej na stoliku przy wyjściu z kościoła. W Niedzieli m.in.: ciekawa propozycja dla małżeństw połączona ze świadectwem pt. „Chcą żyć sakramentem”.

Wszystkim parafianom i gościom życzymy radosnej niedzieli.
Na trwający jeszcze czas wakacyjnego wypoczynku
niech Pan nam błogosławi, a Matka Boża Częstochowska
otacza swoją opieką.

 

Strona 1 z 59

Góra strony